Hajbarnet är en underbar berättelse om ett nyfiket litet hajbarn och hans oroliga mamma. Den lilla hajen tycker att allt är roligt, han vill leka med de andra fiskarna i havet och titta på allt spännande som finns. Men hajmamman är så rädd att hennes lilla hajbarn ska komma bort, hon vill att han simmar nära henne hela tiden så att hon kan rädda honom om det skulle hända något farligt.
Så en dag råkar hajmamman titta åt ett annat håll och vips – så har hajbarnet kommit bort! Nu blir hajmamman väldigt ledsen. Men inte hajbarnet, han blir väldigt glad. Äntligen ska han få leka med de andra fiskarna och upptäcka världen! Men när det blir kväll och alla de andra fiskarna simmar hem då är det ett visst litet hajbarn som ropar på sin mamma.
En färgstark och varm bok om nyfikenhet, rädsla och mod och om att vilja tänja på gränserna. Men också om att våga släppa taget, för hur ska man annars kunna bli stor?
Den klassiska bilderboken Gissa hur mycket jag tycker om dig? berättar om kärleken mellan Pappaharen och hans lilla unge. I ömsinta texter och vackra akvareller beskrivs den kärlek som finns mellan förälder och barn och som man ibland fåfängt försöker sätta ord på.
Men det är svårt att mäta känslor, upptäcker Pappaharen och Lilla Barnharen när de ska förklara sin kärlek till varandra.