Annorlunda vardagshjältar
I böckernas värld är det fullt av drömprinsar, modiga riddare och superhjältar. Men tänk om man är pojke och hellre läser en bok än leker med svärd? Om man är en kille som hellre har på sig kjol än jeans?
I den här boken får du läsa om lite annorlunda hjältar som alla har vågat gå sin egen väg. Här möter du 100 män och pojkar, kända och mindre kända, några lever nu och andra levde förr i tiden. Alla har uträttat fantastiska saker och gjort världen till en lite bättre plats.
Boken har spännande texter och många fina bilder och är perfekt för dig som vill läsa om pojkar och män som valt att gå sin egen väg i livet även om många runt omkring dem har tyckt att de varit annorlunda eller konstiga.
I BOKEN MÖTER DU BLAND MÅNGA ANDRA:
Buddha, Galileo Galilei, Ludwig van Beethoven, Arthur Rimbaud, Oscar Wilde, Salvador Dalí, Nikola Tesla, Roald Dahl, Stephen Hawking, David Attenborough, Lionel Messi, Muhammad Ali, Bill Gates, Ai Weiwei, Barack Obama, Harvey Milk och Neslon Mandela.